تنظیمات و برنامه لباسسشویی‌ ها چه معنایی می‌دهند

برنامه لباسسشویی‌

آیا شما از یک ماشین لباس‌شویی معمولی استفاده می‌کنید، اینجا ما نحوه استفاده صحیح از تنظیمات آن را برای شما توضیح خواهیم داد.

در کنار نمایشگر LED و تجهیزات هوشمند شوینده، بیشتر لباس‌شویی های پیشرفته تنظیمات سرراست و هوشمندی برای شستشوی لباس‌های سفید، سیاه، روبالشی و ظریف دارند. اما مدل‌های قدیمی‌تر که اکثر ما با آن بزرگ شده‌ایم و همچنین در خشکشویی‌ها استفاده می‌شود، عقربه‌ی مدرج قدیمی و کنترل‌هایی که از اواسط قرن ۲۰ تغییر نکرده‌اند، دارند.

فهم این تنظیمات مبهم برای کهنه‌کارها و تازه‌کارها آسان نیست. من ۱۰ سال لباس‌هایم را خودم شسته‌ام، و من هنوز هر کدام از تنظیمات که درست به نظرم می‌آید انتخاب می‌کنم و آروز می‌کنم که لباس‌هایم تمیز شده و صدمه نبینند.

حالا وقتش رسیده که این ابهام‌ها را رفع کنیم و مشخص کنیم که دقیقاً همه این تنظیمات چه معنایی می‌دهند و آن‌ها را باید چگونه استفاده کنیم که لباس‌ها در بهترین وضعیت ممکن تمیز شوند.

سیکل‌ها شستشو (Wash cycles)

سیکل‌های شستشو نوعی از برنامه‌ها هستند که لباس‌شویی‌تان برای انجام کارش استفاده می‌کند. آن‌ها شامل یک دور شستن در ابتدا، یک دور استراحت، آبکشی و سپس چرخش برای گرفتن آب هستند. بعضی وقت‌ها تعداد آبکشی‌های و دور چرخش اضافی برای تمیزی بیشتر لباس‌ها وجود دارد.

بیشتر لباس‌شویی‌ ها یک دوره (یا نرمال،‌یا پنبه)، سیکل فشاری دائمی (همچنین رنگ‌ها نامیده می‌شود) و یک سیکل ظریف دارند. برخی هم سیکل شستشوی-دستی برای آیتم‌های خیلی ظریف و یک سیکل حجیم برای تشک و بالش‌ها دارند.

سیکل‌های شستشوی مرسوم

عادی، نرمال و پنبه‌ای

(Regular, normal or cotton)

فشار دائمی یا رنگ‌ها (Permanent press or colors)

ظریف یا شستشویدستی (Delicate or handwash)

هدف

پاک کردن لکه‌ها و کثیفی، شستشوی پارچه‌های با دوام

شستشوی هر روز لباس‌هایی که به راحتی چروک می‌شوند

به نرمی تمیز کردن آیتم‌‌های ظریف

زمان استفاده

لباس‌های سفید، پارچه‌ها، حوله‌ها، لباس‌های زیر، جوراب‌ها و آیتم‌های با کثیف زیاد

جین‌ها، بیشتر لباس‌های پلی‌استر و غیر پنبه‌ای

ابریشم، لباس‌های ورزشی و هر چیزی که باید برچسب شستشوی نرم داشته باشد

نحوه‌ی تمیز کردن

سیکل شسشتوی سریع، سیکل چرخش سریع

سیکل شستشوی سریع، سیکل چرخش آرام

سیکل شستشوی آرام، سیکل آبکشی آرام

تایمر (Timer)

حالا شما سیکل را انتخاب کرده‌اید، اما درباره‌ی شماره‌هایی که اطراف عقربه می‌بینید چه؟ آن‌ها برای طول مدت سیکل شستشو در واحد دقیقه هستند. بیشتر ماشین‌های لباس‌شویی تنظیماتی بین ۱۵ و ۴ دقیقه با تفاوت‌هایی برای سیکل‌های متفاوت دارند.

در برخی ماشین‌ها، اعداد با سیکل خیلی سنگین، سنگین، نرمال و سبک جایگزین شده‌اند. حالت سنگین‌تر، زمان بیشتری برای شستو خواهد برد. سیکل شستشوی طولانی‌تر، برای تمیزی بهتر لباس‌های خیلی کثیف است. یک قاعده‌ی خوب این است که وقتی لباس‌های خیلی کثیف دارید، سیکل کوتاه‌تر عادی را استفاده کنید و زمان شستشو را افزایش دهید.

دما (Temperature)

معمولا، سه گزینه‌ی دمای، گرم، ولرم و سرد وجود دارد. بعضی ماشین‌ها اجازه‌ی انتخاب جداگانه‌ی دمای شستسو و آبکشی را مانند «گرم، سرد» یا «سرد، سرد» می‌دهند. راهنمای شستشوی روی برچسب‌ها را برای چیزی که می‌خواهید بشوید، دنبال کنید، اما دستورات کلی هم وجود دارد:

  • سرد:‌ برای هر چیزی که کوچک می‌شود یا رنگ پس می‌دهد استفاده کنید. آب سرد برای لباس‌ها خیلی خوب است.
  • ولرم:‌ برای پارچه‌ها،‌حوله‌ها و روتختی و رو بالشی استفاده کنید.
  • گرم:‌ برای موارد بهداشتی، مانند لابس‌های بچه، پوشک پارچه‌ایی، رو تختی و روبالشی و لباس‌های ورزشی استفاده کنید.

سرد، گزینه‌ای با بیشترین صرفه‌جویی در انرژی است، چون که لباس‌شویی نیازی به انرژی بیشتر برای گرم کردن آب ندارد. بیشتر ماشین‌های لباس‌شویی از آب گرم خانه استفاده نمی‌کنند و در عوض آب را بر اساس نیاز گرم می‌کنند. گرم کردن آب حدود ۹۰٪ از انرژی هر بار شستشو را لازم دارد.

گزارش‌های استفاده‌کنندگان نشان می‌دهد که آب سرد به اندازه آب گرم لباس‌ها را تمیز می‌کند. از این رو، باید از مواد شوینده‌ی مخصوص آب سرد برای تمیزی مؤثر لباس‌های‌تان استفاده کنید، زیرا انزیم‌های متداول استفاده شده در شویندها به خوبی در آب سرد فعال نمی‌شوند. لباسشویی های امروزی از ترکیبی از سورفاکتانت و آنزیم‌ها برای عمل‌کرد بهتر در آب با دماهای پایین استفاده می‌کنند.

اندازه‌ی بار (Load size)

به عنوان یک قاعده‌ی کلی، اندازه‌ی بار به مقدار لباسی که داخل لباس‌شوی قرار می‌دهید بستگی دارد.

اگر لباس شویی به حالت زیر است:

  • یک چهارم، از کوچک استفاده کنید
  • یک دوم،‌از متوسط استفاده کنید
  • بیشتر از یک دوم، از بزرگ استفاده کنید
  • در حال کاملاً پر، از خیلی بزرگ استفاده کنید (اگر باشد)

فراموش نکنید که بار را به طور مساوی متعادل کنید، بویژه اگر در ماشین لباس‌شویی از بالا باز می‌شود. و هرگز آیتم‌ها را روی چرخنده تل انبار نکنید، خیلی ساده، همه چیز را دور آن قرار دهید. حالا بروید و لباس‌هایتان را مانند یک حرفه‌ای بشوید.

 

مطالب مرتبط:

معانی کلمات ماشین لباسشویی بوش و توضیحات

توضیحاتی در مورد برنامه های مشترک ماشین لباسشویی

۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (بدون رای)
Loading...
0 دیدگاه‌ها

ارسال یک دیدگاه

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
برای ارسال دیدگاه راحت باشید!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *