همیشه مقداری نمک و مایع جلادهنده در ماشین ظرفشویی وجود دارد. اگر این نمک و مایع جلادهنده در طولانی‌مدت داخل دستگاه باقی بماند، به‌دلیل انجام واکنش‌های شیمیایی دستگاه آسیب خواهد دید. در واقع مضرات جلادهنده ماشین ظرفشویی مربوط به زمانی است که دستگاه در مدت طولانی روشن نشود. به خاطر واکنش‌های شیمیایی نمک و مایع جلادهنده در ماشین ظرفشویی، داخل دستگاه دچار زنگ‌زدگی و تولید بوی بد می‌شود. همچنین احتمال نشتی آب و ورود آب به مخازن زیر دستگاه نیز وجود دارد. علاوه‌بر این آسیب به مخزن جلا‌دهنده و نمک، علت نشت مایع جلادهنده ماشین ظرفشویی خواهد بود.

اگر این ۲ ماده اصلی ماشین ظرفشویی تقلبی باشند، آسیب به دستگاه چند برابر خواهد شد و باقی‌ماندن این دو ماده، در زمان سریع‌تری، مثلاً دوره یک ماهه، باعث زنگ‌زدگی دستگاه می‌شود. متاسفانه این مشکل در تعمیر ظرفشویی ال جی، سامسونگ و سایر برند‌ها دیده شده است که با استفاده از مواد شوینده نا‌مرغوب، دستگاه خیلی سریع با زنگ‌زدگی، آسیب دیدگی خواهد شد.

ایا نمک برای ماشین ظرفشویی لازم است؟ اهمیت استفاده از نمک و جلا‌دهنده

«اگر ماشین ظرفشویی نمک نداشته باشد، چه می‌شود؟» این سوالی است که بسیاری از افراد از خود می‌پرسند. شستن ظرف‌ها با فشار آب زیاد انجام می‌شود. نمک مخصوص ماشین ظرفشویی به کاهش سختی آب کمک می‌کند.  نمک ماشین ظرفشویی چند وقت یکبار باید تمدید شود تا ظرف‌ها آسیب نبینند و روی آن‌ها در‌طولانی مدت خش نیفتد. علاوه‌بر این، استفاده از مایع جلادهنده (کمک آبکشی) نیز مزایایی دارد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم:

  • براق شدن ظروف خصوصاً ظروف شیشه‌ای
  • فرایند بهتر و موثرتر خشک شدن ظروف
  • محافظت از شیشه در برابر خط و خش و لکه کثیفی

اگر در برنامه‌های ظرف‌شویی از مایع کمک آبکشی استفاده نکنید، ظروف شما باز هم به وسیله سیستم گرمایشی چرخه‌ی خشک‌سازی ماشین خشک خواهند شد. با این حال، به دلیل حرکت بیش از حد آب روی سطح ظروف، احتمالا با لکه‌هایی روبرو خواهید شد. این اتفاق روی ظروف چینی و ظروف شیشه‌ای گران و با کیفیت بیشتر دیده می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در‌مورد مواد شوینده و مقدار کافی برای استفاده از آن می‌توانید مقاله علت ماندن کف در ماشین ظرفشویی و راه بر طرف کردن آن را مطالعه کنید.

اقدامات لازم برای جلوگیری از آسیب به ماشین ظرفشویی بدون استفاده

اگر شرایطی پیش آمده که می‌خواهید در یک دوره زمانی طولانی، مثلاً ۳ ماه یا حتی یک سال، از ماشین ظرفشویی استفاده نکنید، لازم است که با انجام چند کار ساده آسیب رساندن به ماشین ظرفشویی را به حداقل برسانید. با رعایت این نکات، تا حد امکان از تعمیر لباسشویی بوش ، سامسونگ ، ال‌جی و سایر برند‌ها جلوگیری خواهید کرد.

۱- تخلیه کردن نمک و مایع جلادهنده ماشین ظرفشویی

اولین اقدام مهم، تخلیه مخزن جلا‌دهنده و نمک ماشین ظرفشویی است. برای این‌کار باید حتماً با مرکز تعمیرات ماشین ظرفشویی تماس بگیرید تا تکنسین، مخزن مایع ظرفشویی را تخلیه کند. ولی اگر خودتان می‌خواهید این کار را انجام دهید، باید دستگاه را خالی روشن کنید تا با شستشوی ماشین ظرفشویی، مخزن دستگاه خالی شود. حتماً توجه داشته باشید که اصلاً هیچ گونه مواد شوینده‌ای نباید در ماشین ظرفشویی باقی بماند.

در مرکز پشتیبان سرویس ، نیرو‌های متخصص و با‌تجربه، می‌توانند در سریع‌ترین زمان ممکن، اقدامات لازم برای استفاده نکردن طولانی مدت از ماشین ظرفشویی را به‌عمل آورند. علاوه‌بر این، تعمیر سایر برند‌ها نیز توسط پشتیبان سرویس انجام می‌شود.

تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی

۲- باز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی

بعد از اتمام شستشوی ماشین ظرفشویی، فیلتر‌ ظرفشویی را در بیاورید و به‌جای آن یک دستمال در دستگاه بگذارید. با این کار، آبی که به‌مرور زمان در مخزن ماشین ظرفشویی جمع می‌شود به قطعات دستگاه آسیب نمی‌رساند. در واقع، وجود این دستمال باعث جذب آب‌ها و جلوگیری از زنگ‌زدگی قطعات دستگاه خواهد شد.

۳- استفاده مجدد و شستشوی خالی ماشین ظرفشویی

بعد از گذشت مدت زمان مورد‌نظر و استفاده مجدد از ماشین ظرفشویی، حتماً بار اول اجازه دهید که دستگاه خالی بدون ظروف کار کند. برای این کار، در داخل ماشین ظرفشویی برای بار اول ظرف نگذارید که سنسورها فعال نشود و تغییر دمایی در دستگاه رخ ندهد.

در روز چند بار میتوان از ماشین ظرفشویی استفاده کرد؟

پس از بررسی آسیب‌های به‌وجود آمده در صورت استفاده نکردن طولانی مدت از ماشین ظرفشویی، زمان آن رسیده تا به سوال «در روز چند بار میتوان از ماشین ظرفشویی استفاده کرد؟» پاسخ دهیم. استفاده روزانه از ماشین ظرفشویی هیچ مشکلی به‌وجود نخواهد آورد و حتی می‌توان گفت باعث افزایش عمر دستگاه می‌شود؛ ولی در طول روز سعی کنید استفاده از ماشین ظرفشویی را به حداقل برسانید. یعنی، ظروف کثیف را جمع کرده و پس از پر شدن ماشین، یک بار در روز آن را روشن کنید.

حتما بخوانید : آیا استفاده روزانه از ماشین ظرفشویی ضرر دارد ؟

سرویس دوره‌ای ماشین ظرفشویی بدون استفاده؛ تضمین سلامت آن

برای این‌کار کافی است درخواست خود را در فرم سفارش  آنلاین پشتیبان سرویس ثبت کنید تا در سریع‌ترین زمان ممکن به شما پاسخ داده شود. اگر سوالی در خصوص استفاده نکردن طولانی مدت از ماشین ظرفشویی دارید، در بخش نظرات بپرسید تا کارشناسان پشتیبان سرویس شما را راهنمایی کنند.

استفاده از خدمات ما :

اگر ماشین ظرفشویی شما به سرویس دوره‌ای نیاز دارد و یا تمیز نمیشورد ، یا هرگونه تعمیرات دیگر می‌توانید با دفتر خدمات تعمیر و سرویس ماشین ظرفشویی پشتیبان سرویس تماس بگیرید تا همکاران ما در کمترین زمان با مناسب‌ترین قیمت سفارش تعمیرات ماشین ظرفشویی شما را انجام دهند.

مطمئن باشید ما بهترین گزینه هستیم

تعمیرات ماشین ظرفشویی در غرب تهران

اگر سوالی دارید در کادر زیر بنویسید تا پاسخ دهیم!