نحوه استفاده از قرص ماشین ظرفشویی | آموزش ۱ دقیقه ای

نحوه استفاده از قرص ماشین ظرفشویی

نحوه استفاده از قرص ماشین ظرفشویی : ماشین ظرفشویی در زندگی امروز، در برخی از خانه‌ها به عنوان یکی از وسایل اساسی برای آشپزخانه به حساب می‌آید. اما استفاده از ماشین ظرفشویی، نیازم به یک سری اطلاعات دارد که باید با توجه به دفترچه‌ی راهنمای دستگاه، اطلاعات لازم را کسب کنید. مثلا اینکه قرص ماشین ظرفشویی را چگونه استفاده کنیم؟ هر قرص ماشین ظرفشویی برای چند بار است؟ اگر این سوالات ذهن شما را نیز درگیر کرده است، بدانید که تنها نیستید. انتخاب بهترین شوینده و چگونگی استفاده از قرص ماشین ظرفشویی موردی است که اکثر صاحبان ماشین ظرفشویی به آن برخورد می‌کنند. پشتیبان سرویس در این مطلب تصمیم دارد که هر آنچه لازم است درباره استفاده از قرص ماشین ظرفشویی را با شما در میان بگذارد.

نحوه گذاشتن قرص در ماشین ظرفشویی

نحوه قرار دادن قرص ماشین ظرفشویی اولین موردی است که باید درمورد آن بدانید. هر برند ماشین ظرفشویی محفظه‌های مختلفی برای مواد شوینده داخل در ماشین یا فضای داخلی دستگاه دارد. محل قرار دادن قرص ماشین ظرفشویی در مدل‌های جدید روی در دستگاه است. روش استفاده از قرص ماشین ظرفشویی در ادامه بررسی می‌شود:

 1. ابتدا در دستگاه را باز کرده و ظروف را به‌صورت استاندارد در جای خود بگذارید. توجه داشته باشید که ظروف مانع از باز شدن در نشوند.
 2. دکمه محفظه ظرفشویی را فشار دهید تا باز شود.
 3. یک عدد قرص کلاسیک را از جعبه خارج کنید و در صورتی که قرص در داخل پلاستیک است، آن را بیرون بیاورید.
 4. قرص را در داخل محفظه قرار دهید و با اندکی فشار در محفظه را ببندید.
 5. ماشین ظرفشویی را روشن کرده و یک برنامه مناسب انتخاب کنید تا شست‌وشو آغاز شود.

در برخی از موارد عملکرد دستگاه با مشکل مواجه می‌شود. برای مثال، تمیز نشدن کامل ظروف، تخلیه نشدن آب ظرفشویی پس از اتمام برنامه و ارور‌های دستگاه نشان‌دهنده مشکلی در ماشین ظرفشویی است. شما می‌توانید برای تعمیر ظرفشویی خود ابتدا با پشتیبان سرویس تماس گرفته و پس از دریافت مشاوره، زمانی را برای حضور تکنسین مشخص کنید.

نحوه استفاده از قرص ماشین ظرفشویی فیری و فینیش

قرص‌های همه‌کاره فیری و فینیش ظاهری متفاوت از قرص ماشین ظرفشویی کلاسیک دارند. این قرص‌ها در پلاستیک نیستند و محتویات آن داخل ماده‌ای شفاف و قابل حل در آب قرار گرفته‌ است. در ادامه نحوه استفاده از قرص ماشین ظرفشویی finish و fairy را بیان می‌کنیم.

 1. پس از چیدن ظروف به صورت استاندارد و اصولی، دکمه محفظه شوینده را فشار دهید.
 2. یک عدد قرص همه کاره را در داخل محفظه قرار دهید به صورتی که در آن به راحتی بسته شود.
 3. در محفظه را با اندکی فشار ببندید.
 4. برنامه‌ای مناسب انتخاب کنید تا شست‌وشوی ظروف آغاز شود.

توجه به اصالت و تاریخ انقضای قرص‌های شوینده بسیار اهمیت دارد. این قرص‌ها نسبت به سایر شونده‌های ماشین ظرفشویی از غلظت بیشتری برخوردارند. به‌همین دلیل استفاده از برند‌های تقلبی یکی از اصلی‌ترین دلایل خراب شدن و تعمیر ظرفشویی بوش ، ال‌جی و سایر برند‌ها محسوب می‌شود.

چگونه قرص ماشین ظرفشویی استفاده کنیم؟ نکاتی برای جلوگیری از آسیب به دستگاه

احتمالا شما نیز شنیده‌اید که استفاده از قرص ماشین ظرفشویی برای دستگاه ضرر دارد. پس قرص ماشین ظرفشویی را چگونه استفاده کنیم تا آسیبی به دستگاه نزند؟ پاسخ این سوال را در قالب چند نکته بررسی می‌کنیم:

 • بهتر است به محض قرار دادن قرص همه‌کاره در داخل ظرفشویی برنامه شست‌وشو شروع شود. زیرا ماندن قرص در داخل محفظه برای مدت طولانی می‌تواند باعث آب شدن روکش قرص شود و مایع جلادهنده به بیرون بریزد.
 • در هنگام قرار دادن قرص، از خشک بودن محفظه اطمینان پیدا کنید. تا از چسبیدن قرص به داخل محفظه جلوگیری شده و شستشو به‌طور‌کامل انجام شود.
 • از آن‌جایی که غلظت قرص ماشین ظرفشویی بالا است، باید در برنامه‌های بیش از یک ساعت و دمای آب بالای ۴۰ درجه سلسیوس استفاده شود تا از شست‌وشوی کامل ظروف اطمینان حاصل کنید.

انداختن قرص کف ماشین ظرفشویی

اگر با انتخاب برنامه شست‌وشوی مناسب باز هم با حل نشدن کامل قرص مواجه شدید. بهتر است نحوه استفاده از قرص ماشین ظرفشویی خود را تغییر داده و به جای قرار دادن در محفظه شوینده، قرص را در کف دستگاه بیندازید تا زمان بیشتری برای حل شدن کامل در آب داشته باشد. علاوه‌بر این، هنگام خرید قرص ماشین ظرفشویی باید به اصالت برند و تاریخ انقضای آن توجه کنید تا از آسیب به دستگاه یا ظروف جلوگیری شود.

حتما بخوانید : نحوه پر کردن نمک ماشین ظرفشویی !

آشنایی با سه مدل از شوینده‌های ماشین ظرفشویی

تنوع شوینده‌های ماشین ظرفشویی در بازار باعث شده تا بسیاری از افراد بین انتخاب قرص و سایر شوینده‌ها در ابهام باشند. برخی از این شوینده‌ها باید همراه با نمک ماشین ظرفشویی ریز یا درشت و جلادهنده استفاده شوند و برخی دیگر نیازی به هیچ یک ندارند که نحوه استفاده پودر و مایع جلاهنده و نمک فرق دارد .و هریک از این شوینده‌ها معایب و مزایای خود را دارند که در این قسمت به بررسی آن خواهیم پرداخت:

۱. پودر ظرفشویی؛ مناسب برای شستشو‌های کوتاه

این شوینده از نظر ظاهری با پودر ماشین لباسشویی شبیه است. نحوه استفاده از پودر ماشین ظرفشویی و مقدار آن توسط کاربرد تعیین می‌شود. شما باید میزان کافی پودر را در محفظه مخصوص آن بریزید. این مقدار روی پاکت پودر ماشین ظرفشویی نوشته شده است. از معایب این شوینده می‌توان به احتمال خط و خش افتادن ظروف حساس و شیشه‌ای اشاره کرد.

گاهی اوقات افراد تصور می‌کنند که دلیل باقی ماندن آب درون دستگاه نوع شوینده است. ولی در‌واقع باید علت این مشکل را در نحوه اتصال فاضلاب ماشین ظرفشویی جستجو کرد.

۲. ژل ظرفشویی؛ استفاده متناسب با میزان کثیفی

ژل ظرفشویی بافت بسیار نرمی دارد که از خش افتادن ظروف جلوگیری می‌کند. میزان استفاده از این ژل بسته به کثیفی ظروف و ظرفیت دستگاه دارد. پیشنهاد می‌شود مقدار ژل را بر اساس راهنمای نوشته شده روی بسته‌بندی آن انتخاب کنید. از معایب ژل ظرفشویی می‌توان به قدرت پایین لکه‌بری آن اشاره کرد.

حتما بخوانید : علت خاموش نشدن چراغ نمک ماشین ظرفشویی !

۳. قرص؛ هر قرص ماشین ظرفشویی برای چند بار است؟

یکی از بهترین و ساده‌ترین شوینده‌های مخصوص ماشین ظرفشویی موجود در بازار، قرص است. برای استفاده از این قرص‌ها نیازی به اندازه‌گیری مقدار لازم نخواهد بود. کافی است یک عدد از آن را جای مخصوص شوینده قرار دهید و باقی کار را به دستگاه بسپارید.

این قرص‌ها در ۲ نوع کلاسیک و همه کاره تولید می‌شوند. در مدل ساده محتویات قرص، پودر ظرفشویی فشرده است که عملکردی مشابه همان پودر مخصوص ظرفشویی دارد. در نوع قرص همه‌کاره، قرص‌ها علاوه بر پودر ظرفشویی حاوی مقداری نمک و جلادهنده برای تمیزی هرچه بیشتر ظروف هستند که امکان پاک کردن انواع لکه‌های سرسخت را دارند. لازم به ذکر است که هر قرص فقط برای یک برنامه شستشو استفاده می‌شود و نباید آن را نصف کرد.

بیشتر بدانیم: جایگزین قرص ماشین ظرفشویی

 

نحوه استفاده از قرص ماشین ظرفشویی سامسونگ، ال جی و سایر برند‌ها

در این مقاله قصد داشتیم تا شما را با نحوه استفاده از قرص ماشین ظرفشویی انواع مدل‌ها آشنا کنیم. انتخاب و استفاده درست از شوینده‌های ماشین ظرفشویی، جلوی بسیاری از مشکلات را خواهد گرفت. با‌این‌حال اگر هر کدام از دستگاه های برقی منزل شما مثل ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی دچار مشکل شد نگران نباشید. زیرا تیم متخصص پشتیبان سرویس از بهترین تکنسین‌های ایران تشکیل شده‌اند که به‌راحتی هر مشکلی را با کمترین هزینه رفع می‌کنند. اگر سوالی در‌خصوص قرص ماشین ظرفشویی و سایر مواد شوینده آن دارید در قسمت نظرات بپرسید تا کارشناسان پشتیبان سرویس در سریع‌ترین زمان ممکن شما را راهنمایی کنند.

ایا قرص ماشین ظرفشویی را باید باز کرد؟

قرص‌های کلاسیک درون کیسه پلاستیکی هستند. ولی قرص‌های همه‌کاره در ماده‌ای شفاف قرار دارند که در آب قابلیت حل‌شوندگی دارد. در‌نتیجه باز کردن قرص ماشین ظرفشویی بستگی به نوع آن دارد.

هر قرص ماشین ظرفشویی برای چند بار است؟

هر قرص ماشین ظرفشویی برای یکبار استفاده است و امکان نصف کردن آن وجود ندارد.

دکمه استفاده از قرص ماشین ظرفشویی کجاست؟

داخل درب ماشین ظرفشویی قسمتی قرار دارد که جای قرص است. در محفظه قرص با یک دکمه و به آرامی باز می‌شود. و در بعضی از مدل ها دکمه ای روی برنامه ها تعبیه شده است برای هنگام استفاده از قرص ظرفشویی که یا با عکس قرص نشان داده شده یا با نوشته ۳in 1

چه اتفاقی برای روکش قرص ماشین ظرفشویی می‌افتد؟

آب در چرخه شستشو باعث شکسته شدن و حل شدن پوشش PVA می‌شود.

آیا می‌توانم قرص‌های ماشین ظرفشویی را در کف ماشین ظرفشویی قرار دهم؟

بله اما اگر می‌خواهید نتایج خوبی کسب کنید، بهتر است قرص را در محفظه مخصوص مواد شوینده ماشین ظرفشویی قرار دهید.

چگونه باید از مواد شوینده ظرفشویی نگهداری کنیم؟

مواد شوینده باید در محیط خشک نگهداری شوند. همچنین پس از هر بار استفاده، دهانه درب یا کیسه نگهداری از آن را ببندید.

آیا باید پلاستیک را از روی قرص‌های ماشین ظرفشویی فینیش برداریم؟

این‌که آیا باید پلاستیک را از قرص ماشین ظرفشویی خود جدا کنید یا نه، به محصولی که خریداری کرده‌اید بستگی دارد.
به‌عنوان یک قانون کلی خوب، اگر قرص به‌صورت جداگانه بسته‌بندی شده باشد، بله قبل از استفاده باید پوشش پلاستیکی آن را بردارید. ولی بعضی از قرص‌های ماشین ظرفشویی در پلی وینیل الکل پیچیده می‌شوند که به‌عنوان PVA شناخته می‌شود. زمانی که PVA با آب تماس پیدا می‌کند، حل می‌شود. اگر قرص ژله ای است یا پوشش PVA دارد نیاز به این کار نیست.

حتما بخوانید : آیا استفاده روزانه از ماشین ظرفشویی ضرر دارد ؟

آیا می‌توانم خودم قرص ماشین ظرفشویی را درست کنم؟

ما توصیه می‌کنیم از مواد شوینده استاندارد و معتبر استفاده نمایید. ولی آموزش ساخت قرص ماشین ظرفشویی را برای شما در این مقاله آماده کرده ایم.

آیا می توان قرص ماشین ظرفشویی را نصف کرد؟

بعضی از افراد قصد دارند قرص ماشین را نصف کنند و از آن استفاده کنند، چرا که مثلا ممکن است مقدار ظرف‌ها انقدری نباشد که لازم باشد از یک قرص کامل استفاده کرد. در این مورد، باید مطلع باشید که اگر نوع شوینده‌ی شما به شکل کپسول است، نمی‌توانید این کار را انجام دهید و لازم است تا از هر کپسول، برای یک با شست و شو استفاده کنید. در مورد قرص نیز این مورد به نوع و برندی که در اختیار دارید بستگی دارد. بنابراین قبل از اینکه بخواهید قرص را نصف کنید، از شدنی بودن این کار و همچنین از ایمن ماندن نصفه‌ی دوم، اطمینان حاصل کنید.

استفاده از خدمات ما :

اگر ماشین ظرفشویی شما به سرویس دوره‌ای نیاز دارد و یا تمیز نمیشورد ، یا هرگونه تعمیرات دیگر می‌توانید با دفتر خدمات تعمیر و سرویس ماشین ظرفشویی پشتیبان سرویس تماس بگیرید تا همکاران ما در کمترین زمان با مناسب‌ترین قیمت سفارش تعمیرات ماشین ظرفشویی شما را انجام دهند.

مطمئن باشید ما بهترین گزینه هستیم

تعمیرات ماشین ظرفشویی در غرب تهران

اگر سوالی دارید در کادر زیر بنویسید تا پاسخ دهیم!

 

۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (5,00 از 5 - 1 رای)
Loading...
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *